SERAMİK KAPLAMA

Seramik Kaplama

Seramik kaplama, aracın alaşım ve boyalarında, zaman içinde oluşabilecek zararları engellemek amacıyla geliştirilmiş bir üründür. Yüzeydeki gözeneklerin en derin noktalarına nüfuz etmektedir. Araç yüzeyinin sabit bir katmanı olarak yüzeyin aşınmasını,renk atmasını, okside olmasını, reçine ve kuş pisliği gibi etkenlerle zarar görmesini engeller. Seramik kaplama yapıldıktan sonra başka hiçbir uygulama tekrarına ve bakıma gerek duyulmaz.


Öncelikle uçaklar için üretilmiş olan seramik kaplama sonrasında aynı teknoloji ile otomobiller için de üretim yapılmıştır

Temizleme, parlatma ve koruma aşamaları tamamlanmış yüzeylere uygulanır ve parlatılmış olan otomobil yüzeyinin uzun süre bu parlaklığını tüm dış etkenlere karşı koruma altına alır.

Seramik Kaplama özel formülüyle uygulama yapılan yüzeye moleküler yapışma sağlar, oluşturduğu özel tabaka ile 205°C sıcaklık yanında, çamur, balata tozu, böcek yapışması, tuz gibi dış etkilere karşı otomobil yüzeyini korur.

Seramik Kaplama araç bakım sektöründe son dönemde üzerinde en çok tartışılan ürünlerden birisi. Altını çizerek belirtmek gerekiyor ki kritik noktalarına dikkat ederek yapılan bir seramik kaplama uygulamasının otomobile faydası çok büyük.

Seramik Kaplama ile ilgili kritik noktalar neler?

Seramik kaplama mutlaka iyi ürünler ile hazırlanmış (reçineleri, ziftleri temizlenmiş, çizikleri, hareleri giderilmiş) bir yüzeye uygulanmalıdır. Aksi takdirde otomobil yüzeyindeki bu olumsuzluklar koruma altına alınmış olur. Bu nedenle kullanılacak seramik kaplama ürünü kadar yüzey hazırlama ürünleri de büyük önem taşıyor.

Dikkat edilmesi gereken ya da kafa karışıklığı yaratan bir diğer konu da sertlik dereceleridir. Boyanın çizilmeye karşı direncini hesaplayan ve Wolff Wilborn sertliği olarak adlandırılan bu sistem farklı sertlikteki kalemlerin boya yüzeyinde 45° açı ve 7,7 Newton güç ile hareket ettirilmesi sonrasında boyaya zarara veren en yumuşak sertlikteki kalemin derecesi ile bulunur.

2H,4H, 6H, 9H değerleri yapılan işlemin sertlik derecelerini belirtir. Yüksek sertlik derecelerine ulaşmak için seramik kaplama ürünü kadar boyanın sertlik derecesi de önemlidir. 2H sertliğindeki bir boyayı en fazla 4H sertliğe ulaştırmak mümkün olabilecektir.

Seramik kaplamanın sağladığı faydalar nelerdir?

  • Seramik kaplama son derece parlak bir araç yüzeyi oluşturur.
  • Seramik kaplama aracın yüzey görünümünü kalıcı olarak korur.
  • Oluşan anti-statik yüzey sayesinde çamur, kuş pisliği, asit yağmuru, tuz, reçine gibi birçok aşındırıcı ve kirleticilerin kolayca temizlenebilmesini sağlar.
  • Aracın ikinci el değerini yükseltir.
  • Yepyeni görünümlü bir aracı kullanmanın keyfini yaşatır.

Seramik kaplamanın diğer özellikleri nelerdir?

  • Seramik kaplama çift komponentli bir sistemdir.
  • Parlaklığı geliştiren alumina içerikli basecoat son derece dayanıklı bir alt yapı oluşturur. Sert veya elastiki seçeneklerdeki nanopartiküllü üst katman ile yapı güçlenir. Polimerik seramik membran kalıcı olarak yerleşir.
  • Her iki komponent de solvent içerir.