PASTA VE CİLA

Pasta ve Cila

Otomobillerdeki boyalar genelde 4-5 kattan oluşmaktadır. Metal tabakaya önce astarlar sonra renk veren boya katı ve en sonunda da boyanın parlaklığını ve onun korunmasını sağlayan şeffaf vernikli kat uygulanır. Bunlar birbiri üzerine katmanlar halinde uygulanır.


Metal tabakası ile son katman olan vernik kısmının bitişi, orijinal boyalı panellerde yaklaşık olarak 100-180 mikron arasında değişiklik gösterir. Bu da şu demektir; eğer sonradan aracınız boyandıysa, fabrikasyon gibi olamayacağından 200-300 mikron gibi çok daha yüksek değerlerde kalınlıklar ölçülebilecektir.

Herhangi bir çiziğin yok edilmesi aslında çiziğin alt üçgeninin başladığı yere kadar etrafında bulunan tüm katmanları aşındırmakla mümkündür.

Pasta – Cila işlemi halk arasında genelde mucizevi etkilerle boyayı parlatmak için yapılsa da, ana kullanımı, sonradan boyanmış bölgelerde yüzeydeki boya akıntılarını, boyaya yapışan toz vs. yi ve dalgalanmaları temizlemek için kullanılır.

Pasta, zımpara gibi ağır aşındırıcı bileşenler içeren bir kremdir ve boyanan araç panellerinde boyanın üst katmanındaki vernik tabakası kururken, havadan gelerek yapışan toz vs., vernik fazlalığı gibi istenmeyen yabancı maddeleri aşındırarak almak için üretilmiş bir maddedir.

Cila ise, pastanın aşındırarak yaratmış olduğu boyalı yüzeydeki tahribatı gidermek amaçlı kullanılan, hataları örten parlaklık sağlayan bir bileşendir. Pasta işleminin bıraktığı boya yüzeyindeki derin çiziklerin arasını doldurur, bir nevi vernik dolgusu olarak görev yapar.

Bu uygulama sonradan yeni boyanmış yüzeyleri temizlerken, içindeki ağır aşındırıcılar sebebiyle vernik tabakasını da inceltmektedir. Maalesef birçok oto kuaförlerinde boyayı parlatmak amacı ile yapılan bu uygulama, araç boyalarının vernik yüzeylerini her uygulamada derin bir şekilde inceltir. Öyle ki, profesyonel ellerde yapılmayan bu uygulama sonucunda bazen vernik bölgesel olarak tamamen aşındıktan sonra, alttan boyanın da uygulama pedlerine çıkmaya başladığı rahatlıkla gözlenebilir. Boyanın üzerinde koruyucu ve parlaklığı sağlayan bu vernik tabakasının özelliğini incelterek azaltır. Çiziklerin mekanik olarak aşındırma yoluyla gitmiş olduğu gerçektir. Ancak boyanın koruyucu tabakası da gitmiştir. Uygulanan cila ile sağlanan parlaklığın kısa ömürlü ve geçici olacağı kesindir.

Bir araç sadece ömrü boyunca birkaç kere pasta ile işlem görebilir, sonrasında ise daha fazla aşınacak vernik tabakası kalmayacağından aracın boyasına geri dönüşü olmayabilecek şekilde zarar verilecektir.

Aslında boyalı yüzeylerdeki çiziklerin yok edilmesi bu yolla mümkün olsa bile, aracın sağlığı açısından tercih edilmemelidir.

Otto Park Motors olarak mevcut çiziklere müdahale çok daha yumuşak aşındırıcı ile yapılarak mikron bazında işlem yapılır ve sonrasında da klasik cila yerine özel UV ışınlarını da bloke eden, tercih edilen koruma ürününe bağlı dış etkenlere karşı kimyasal veya mekanik koruma sağlayan, parlaklığınını bir ömür koruyabilen koruyucu maddeler uygulanır.

Eğer aracınızda kullanımdan doğan çizikler varsa Pasta Yaptırmadan önce bir kez daha görsellik mi yoksa işlevsellik mi diye bir kez daha düşünmeniz gerekir.

Bazı çizikler ise zaten çıkarılamayacak düzeyde çok derindir. Bunun anlayabilmek aslında basit bir yolla mümkündür. Boya üzerindeki, çiziğe tırnağınız ile dokunduğunuzda tırnağınız takılıyorsa, alttan astar veya metal gözüküyorsa maalesef o bölgeyi tekrar boyatmaktan başka yapabileceğiniz bir alternatifiniz yoktur.