MOTOR TEMİZLEME

Motor Temizleme

Motor temizliği estetik olarak gerekliliği kadar kaputun altında kalan bölümlerin sağlıklı çalışması açısından da önem taşımaktadır. Motordaki herhangi bir yağ kaçağı vb olusuz durumu çok daha kısa sürede görebilmek, elektronik sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlamak için motor temizliği önem taşıyor.


Motor temizliği araç bakım uygulamaları içinde profesyonel gerekliliğin en çok ihtiyaç olan alanlardan birisidir. Gelişen teknoloji ile birlikte kaputun altında bir motordan çok daha fazlası var. Özellikle elektronik devrelerle dolu bir alanın temizliği için uzman uygulayıcılara ihtiyaç var.

Motor temizliği öncesinde kaputun altındaki elektronik devereler mutlaka koruma altına alınmalıdır. Açıkta bulunan beyin kutusu, ABS, ECU, HCU, alarm ve zenon far beyin kutuları basınçlı sudan korumak amaçlı maskeleme yapılarak kapatılır.

Hava tabancası ile tüm soketler ve bağlantı noktaları kurutulur. Kaput altı keçesinin aynı şekilde kiri su ile akıtıldıktan sonra vakum yardımı ile fazla suyu çekilmelidir.

Uygulama öncesinde aracın motoru çalıştırılarak göstergedeki ışıkların (arıza lambası, airbag lambası, motor arıza lambası v.b ) yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir. Araç çalıştıktan sonra sönmeyen iki lamba vardır; birincisi emniyet kemer lambası, ikincisi el fren lambası. Diğer lambaların yanması motorda var olan bir arızaya işarettir. İşleme başlamadan önce tüm bu kontrollerin yapılması sonrasında bir yanlış anlamanın önüne geçmek için önemlidir.

Kaput altı izolasyon keçesinin sağlamlık kontrolünün yapılması önemlidir.

Temizlik tamamlandıktan sonra kuru hava ve mikrofiber kullanılarak yüzeydeki kirlenmeler alınır ve kurutulur.