DERİ TEMİZLEME VE BAKIM

Deri Temizleme ve Bakım

Deri koltuklu otomobiller her dönemde farklılık ve statü sembolü olmuştur. Tüm otomobil gruplarının satışlarında deri koltuklar opsiyonel olarak sunulmuştur. Bununla birlikte deri koltukların ve deri aksamların temizliği, bakımı büyük önem taşımaktadır. Periyodik bakımları yapılmayan deri aksam geri dönüşü olmayan sorunlar oluşturabilir.


Deri koltuklar ve aksamlar otomobile farklı bir hava katıyor olsa da temizliği ve bakımı büyük önem taşıyor. Derinin nefes alması için periyodik temizliğinin ve bakımının yapılması gerekiyor.

Deri temizliğinin mutlak olarak bu işe uygun ürünler ile yapılması gerekiyor. Ph derecesi 10'un üzerinde olan temizleyici ürünlerin deriye zarar verme ihtimali çok yüksek olacaktır. Bu nedenle uygulama esnasında kullanılacak olan ürünlerin seçimi büyük önem taşıyor. Deri temizlemeye uygun temizleyici ürünler bu işe uygun özel fırçalar ve özel süngerler yardımı ile temizlenir.

Deri Temizleme uygulamasında koltuk üzerinde bulunan kumanda tuşlarına özel olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde yapılacak uygulamalarda temizleme sıvısının kumandalara temas etmemesi gerekmektedir. Aksi durumda elektronik devreler zarar görebilir. Yine bazı otomobillerde koltuğun orta kısımlarında koltuk ısıtma devreleri bulunmaktadır. Temizlik esnasında bu bölgelere diz ile temasta bulunmak resistanslara zarar verebilir, dikkat etmek gerekiyor.

Koltuk kızaklarının temizliği de bu uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi. Bu bölgelerin temizliği de ihmal edilmemeli. Aynı şekilde emniyet kemeri bağlantıları da temizlenmesi gereken bölgeler arasında yer alıyor. Arka koltukların açılıp açılmadığı kontrol edilerek eğer açılıyorsa temizliği mutlaka yapılmalı.

Periyodik temizliği yapılmayan, periyodik bakım losyonu kullanılmayan deri aksamlarda sertleşme ve sonrasında çatlama meydana gelecektir. Oluşacak bu çatlakların arasında yer edecek kirler deri aksamların olduğundan daha kirli görünmesine neden olacağı gibi çatlaklar ilerleyerek deri aksamın komple değişmesine kadar gidecek bir sürece neden olacaktır.