ARAÇ YIKAMA

Araç Yıkama

Oto Yıkama sektörü denildiğinde akla ilk gelen uygulama İç-Dış yıkama işlemi olmaktadır. Basit bir işlem gibi görünsede dikkat edilmesi gereken birçok faktörü bir arada barındıran bir iş olan oto yıkama işlemleri mutlaka bu işin eğitimini almış profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.


Otomobilin tüm bakım, onarım ve tamir hizmetleri için ciddi bir yeterlilik ve tecrübe aranırken oto yıkama işlemlerinde bu yetkinliğin aranmaması, isteyen herkesin oto yıkama işletmesi açabilmesi gibi bir durumla karşı karşıyayız. Üstelik bu işletmelerin birçoğunun denetimden uzak işletmeler olduğunu düşünürsek oto yıkama işlemlerinin beklenen standartlarda yapılmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Oto yıkama işlemleri öncesinde araç yüzeyinde oluşan kirler ile ilgili açıklamaları da yapmamız gerekiyor. Görünen kirler (çamur, toz vb) dışında bir de görünmeyen kirler var otomobil yüzeyinde. 90-100 kilmetre süratle giden bir otomobilin üzerine yapışan, gözümüzün görmediği bir kirlerin çıkarılması da büyük önem taşıyor. Bu kirlerin çıkarılması için 2 farklı uygulama türü kullanılmalıdır. Şampuan ile birlikte bir sürtünme gücü kullanmak (sünger) ya da daha kuvvetli bir kimyasal şampuan kullanmak yardımı ile kirlerin çözülmesi sağlanabilir. Bu 2 uygulama dışındaki oto yıkama uygulamaları otomobil yüzeyinde gerekli temizliği sağlamayacağı gibi fırça vb materyaller ile yapılan temizlik işlemleri otomobile de zarar verecektir.

Otto Parkl Motors oto yıkama uygulamalarında 2 farklı sistem uygulanmaktadır. Müşterinin isteğine göre iki uygulamadan birisi tercih edilebilir.

  • Cilalı Şampuan + Araç Temizleme Mopu
  • Ekstra Cilalı Yıkama

Uygulamamız da kullanılan şampuan aracınıza zarar vermeyecek şekilde üretilmiştir.

Aracın dış aksamı basınçlı su ile kirlerden arındırıldıktan sonra şampuan ve sünger kullanılarak köpüklenir ve durulama yapılır. Aracın üzerinde ki fazla su, aracınızın boyasına zarar vermeyecek şekilde çekildikten sonra özel kurulama beziyle kurulanır. Aracın iç aksamı da kir ve tozlardan süpürülerek arındırılır, nemli bez ile plastik aksamlar, torpido, hava kanalları, kapı pandizotları vs. silinir. İsteğe bağlı olarak torpido ve kapılara parlaklık kazandırılması amacıyla süt uygulaması yapılır. Camlar içten ve dıştan silindikten sonra, lastikler parlatma işlemi uygulanır, paspasları temizlenerek aracın içine konulur. Kağıt paspasları konur ve asma koku asılır. Son olarak jantları da silindikten sonra kontroller yapılılır ve araç teslim edilir.
Ekstra Cilalı Yıkama işleminde ise yukarıda ki uygulamalar sonrasında aracınız dış aksamına cila sıkılarak bez ile parlatılır ve araç teslim edilir.

Aşağıdaki uygulamalar araç yıkama kapsamı içinde yer almamaktadır.

  • Zift temizliği
  • Balata Tozu Temizliği
  • Böcek Temizliği
  • Motor Temizliği
  • Endüstriyel Toz (Boya vb) Temizliği
  • Koltuklardaki Lekelerin Çıkarılması
  • Demir Tozu Temizliği
  • Beton Lekesi Temizliği

Bu uygulamalar için bizden bilgi alabilirsiniz.